Zakończył się okres Świąt Wielkanocnych a nasi podopieczni – dzieci pochodzenia polskiego z litewskich domów dziecka, po dwóch tygodniach spędzonych w Polsce w rodzinach swoich wieloletnich opiekunów goszczących je w swoich domach  „Cioć” i „Wujków” z Polski – odjechały do Wilna.

W tym roku odwiedziły nas dzieci tylko z trzech domów dziecka – gdyż pozostałe placówki – w obawie przed zawieruchą wojenną na Ukrainie – wstrzymały się, aż do wakacji. Mamy więc nadzieję, że latem będziemy mogli gościć dzieci ze wszystkich domów dziecka, którymi się do lat opiekujemy.

Dzieci przyjechały i odjechały bezpiecznymi autokarami, pozostając podczas podróży pod opieką swoich litewskich opiekunów. Koszt podróży w obie strony dla dzieci i ich litewskich opiekunów pokryła nasza Fundacja – ze środków od naszych drogich Darczyńców – za co Państwu ogromnie dziękujemy!

Jak co roku, w momencie zakończenia ferii wielkanocnych rozpoczynamy przygotowania do przyjęcia naszych podopiecznych – dzieci pochodzenia polskiego z litewskich domów dziecka – na wakacje letnie. Pani Prezes Sylwia Karłowska prowadzi już rozmowy zarówno z domami dziecka jak i z polskimi rodzinami – aby jak najlepiej przygotować się do tego czasu.

Koszty pobytu dzieci w Polsce, pokrywają w całości polscy opiekunowie – wolontariusze naszej fundacji, niespokrewnione z dziećmi rodziny zapraszające, które goszczą dzieci w swoich domach. Będziemy jednak potrzebować środków finansowych na pokrycie kosztów autokarów do przywiezienia i odwiezienia dzieci..

Bardzo prosimy o wsparcie finansowe, gdyż opłacenie jednego autokaru na trasie Wilno – Gdańsk to obecnie koszt co około 10 tys. złotych w jedną stronę. Aby zaprosić 50 lub więcej dzieci na letnie wakacje (do momentu pandemii zapraszaliśmy co roku około 100 dzieci, pod koniec pandemii liczba ta tymczasowo zmniejszyła się do kilkudziesięciu) będziemy musieli opłacić od 4 do 6 autokarów. Jest to więc koszt rzędu 40.000-60.000zł w zależności od tego czy dzieci będzie 50 czy więcej. Autokary zwykle przyjeżdżają i odjeżdżają na początek i koniec każdego miesiąca wakacji letnich (czerwiec, lipiec sierpień) gdyż część dzieci zostaje w Polsce na trzy, część na dwa a część na jeden miesiąc.

Nasze dzieci dużo przeszły przez ostatnie dwa lata pandemii, gdzie kontakt z ich opiekunami z Polski – z którymi są związane emocjonalnie – nie był możliwy lub był bardzo ograniczony. Chcielibyśmy im to w te wakacje choć trochę wynagrodzić.

Bardzo prosimy Państwa o finansowe wsparcie naszych działań, aby umożliwić naszym dzieciakom przyjazd do Polski na wakacje letnie – do domów swoich wieloletnich opiekunów, „cioć” i ‘wujków, często jedynych bliskich im osób w życiu.

Prosimy o wpłaty na poniższe konto z dopiskiem: darowizna na cele statutowe. Będziemy ogromnie wdzięczni za każdą, najmniejszą nawet pomoc. Koszt przywiezienia i odwiezienia jednego dziecka z Litwy do Polski na wakacje letnie wynosi około 400zł.

mBank: PL 23 1140 2004 0000 3302 8222 3727

Fundacja Przyjaciół Wilna i Grodna „Serce Dzieciom”
ul. Nauczycielska 14/10, 81-614 Gdynia