Jak co roku, na przełomie września i października Pani Prezes Fundacji Sylwia Karłowska wraz z wolontariuszami, wybrała się w podróż do Wilna. Odwiedziliśmy tam naszych Podopiecznych – dzieci pochodzenia polskiego z litewskich domów dziecka oraz polskich ubogich rodzin. Tym razem byliśmy w Antokolskim Domu Dziecka, Katolickim Domu Dziecka oraz Atsigrażk. Po raz pierwszy zawitaliśmy do domu dziecka w Gile oraz do  polskiej szkoły w Jałówce im. Św. Jana Bosko.

Podczas naszego pobytu przekazaliśmy około setce dzieci ubrania (kurtki zimowe, dresy, bluzy, spodnie), obuwie (zimowe i sportowe) oraz pomoce szkolne, plecaki, przybory papiernicze, polskie książki, zabawki i słodycze.

Na wyprawę wybraliśmy się w składzie: Pani Prezes Sylwia Karłowska oraz wolontariusze: Barbara Cyperska, Jarosław Goliński (tradycyjnie za kierownicą własnego samochodu ciągnącego przyczepę z darami) oraz pisząca te słowa Anna Warno. Na miejscu jak zwykle mogliśmy liczyć na wsparcie naszych wolontariuszy: Leokadiji Tomasevic, Grażyny Giedrojć i Aliony Pavliukovic.

Podróż zaczęliśmy od Antokolskiego Domu Dziecka gdzie spotkaliśmy się jak zwykle z niezmiernie miłym przyjęciem i gościną ze strony pani dyrektor Elwiry Ploc oraz personelu  a także gorącym przyjęciem dzieci. Odwiedzili nas tam nawet byli podopieczni – obecnie już dorośli – którzy specjalnie przyjechali aby zobaczyć się z Panią Sylwią Karłowską. 

Na zdjęciu: w centrum: Pani Prezes Sylwia Karłowska, od lewej wolontariusze Fundacji: Barbara Cyperska, Leokadija Tomasevic oraz od prawej Jarosław Goliński. Fot. Anna Warno.

Na zdjęciu: pani Prezes Fundacji Sylwia Karłowska i wolontariusze Fundacji: Leokadija Tomaszewicz, Barbara Cyperska i Jarosław Goliński oraz przyczepa z darami 🙂 Fot. Anna Warno.

Na zdjęciu: dzieci z Antokolskiego Domu Dziecka oraz Pani Prezes Fundacji Sylwia Karłowska (3 od lewej), Pani Dyrektor Domu Dziecka Elwira Ploc (2 od prawej) oraz wolontariusze Fundacji: Basia Cyperska (2 od lewej) oraz Jarek Goliński (4 od lewej). Fot. Anna Warno.

Następnie, na naszej trasie znalazł się Dom Dziecka Atsigrażk gdzie tak miło było zobaczyć buzie naszych najmniejszych 7-8 letnich podopiecznych 🙂 Spotkaliśmy tam także maluchy które jeszcze w Polsce nie były. Jeśli uda się znaleźć dla nich w Polsce opiekunów, może niedługo zaczną przyjeżdżać?

Na zdjęciu: Pani Prezes Sylwia Karłowska oraz wolontariusze fundacji: Barbara Cyperska i Grażyna Giedrojć, dzieci z domu dziecka Atsigrażk. Fot. Anna Warno.

Kolejny przystanek to Katolicki Dom Dziecka. Odwiedziliśmy dwie lokalizacje wchodzące w skład tej placówki – jedną, w  której większość dzieci od lat przyjeżdża za sprawą naszej Fundacji do Polski i drugą z młodszymi dziećmi które jeszcze w Polsce nie były, a bardzo by chciały. To wspaniałe uczucie widzieć radość na twarzach dzieciaków – z powodu otrzymanych prezentów, ale także po prostu dlatego że nas widzą 🙂

Na zdjęciu: od lewej wolontariusze Fundacji: Barbara Cyperska, Leokadija Tomasevic, Jarosław Goliński, prezes Fundacji Sylwia Karłowska i dzieci z Katolickiego Domu Dziecka. Fot. Anna Warno

Na zdjęciu: od lewej wolontariusze Fundacji: Anna Warno, Leokadija Tomasevic, Jarosław Goliński, prezes Fundacji Sylwia Karłowska. 

Na zdjęciu: dzieci z Katolickiego Domu Dziecka wraz z wychowawczynią. Fot. Anna Warno

Na zdjęciu: dzieci z Katolickiego Domu Dziecka z wolontariuszem Fundacji Jarosławem Golińskim. Fot. Anna Warno

Na zdjęciu: dzieci z Katolickiego Domu Dziecka z wolontariuszką Fundacji Leokadiją Tomasevic. Fot. Anna Warno

Na zdjęciu: dzieci z Katolickiego Domu Dziecka oraz od prawej: pani Prezes Fundacji Sylwia Karłowska, Barbara Cyperska, Leokadija Tomasevic. Fot. Anna Warno.