O Nas

 

Od niemal 30 lat pomagamy dzieciom pochodzenia polskiego z litewskich domów dziecka i ubogich rodzin.

 

Gościmy dzieci w Polsce – pod opieką naszych stałych, niespokrewnionych z dziećmi, rodzin wolontariuszy – przez niemal cztery miesiące w roku: Boże Narodzenie, Wielkanoc i wakacje letnie.

 

Leczymy nasze dzieci oraz pomagamy im materialnie organizując pomoc rzeczową w postaci niezbędnych: leków, ubrań, obuwia, pomocy szkolnych i zabawek.

 

 

Fundacja „Serce Dzieciom” 

Obecna strona WWW jest nowa 🙂 Powoli przenosimy informacje ze strony starej. Można ją zobaczyć w zakładce ARCHIWUM. 

Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy dzieciom pochodzenia polskiego z domów dziecka i ubogich rodzin z okolic Wilna, a w szczególności:  

Organizowanie corocznego wypoczynku w naszym kraju dla dzieci pochodzenia polskiego z domów dziecka w Wilnie, Nowej Wilejce i Solecznikach. Dzieci spędzają w Polsce do czterech miesięcy w roku (dwa-trzy miesiące letnich wakacji oraz dwa dwutygodniowe pobyty w Boże Narodzenie i Wielkanoc) wypoczywając w domach polskich, niespokrewnionych z dziećmi opiekunów (wolontariuszy fundacji) lub na zorganizowanych przez nas koloniach. Staramy się aby nasze dzieci przyjeżdżały zawsze do tych samych opiekunów, dzięki czemu mogą powstać trwałe więzy między dziećmi a ich „ciociami” i „wujkami” w Polsce.

Wsparcie materialne dzieci z powyższych domów dziecka –  zakup ubrań, obuwia, lekarstw, pomocy szkolnych, środków czystości itp. Jedną z wielu prowadzonych przez nas akcji jest coroczny jesienny transport z pomocą humanitarną do wybranych sierocińców. Przywozimy dzieciom obuwie i odzież zimową, pomoce szkolne, w pełni wyposażone tornistry dla „pierwszaków” i przedszkolaków a także środki czystości, bieliznę, słodycze. 

Organizowanie i finansowanie leczenia dzieci chorych – zawłaszczana na gruźlicę. Do tej pory wyleczono z gruźlicy 63 dzieci. W czasie pobytu w Polsce, leczymy dzieci stomatologicznie, okulistycznie, a w miarę potrzeb kierujemy dzieci do szpitali. 

Wspieranie i ułatwianie adopcji dzieci do polskich rodzin (obecnie zawieszone na życzenie Litwy)

Ułatwianie dzieciom kontynuowania nauki w Polsce – stypendia naukowe. 

Jesteśmy fundacją non-profit. Fundusze dla naszej działalności pochodzą od Darczyńców. Bardzo pomaga nam ofiarność naszych sympatyków, którzy odpisują od swojego podatku 1 % na rzecz naszej fundacji.

Zupełnie nieoceniona jest wspaniała postawa naszych wolontariuszy – niespokrewnionych z dziećmi, zwyczajnych rodzin polskich – głównie z Pomorza ale także z innych części naszego kraju, goszczących dzieci trzy razy w roku: podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i wakacji letnich. Opiekunowie zapewniają dzieciom bezpieczeństwo, odpowiednie wyżywienie, ubierają je, leczą, edukują, uczą polskiego, a przede wszystkim dają im serce i pokazują, że rodzina może kochać i wspierać.

Nasze dzieło pomocy jest starsze od Fundacji. Jego pomysłodawczynią, organizatorką i niestrudzoną propagatorką jest Sylwia Karłowska – obecnie Prezes Fundacji. Bez Jej osobistego zaangażowania i ogromnej wieloletniej pracy dzieło na pewno by nie powstało. 

 

Wykaz odznaczeń i wyróżnień przyznanych Prezes Fundacji – Sylwi Karłowskiej

KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI w  2014 roku. Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r.  to drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Osobiste podziękowanie od Marszałka Senatu R.P. z dnia 16.03.2010.

Podziękowanie od Sejmu Republiki Litewskiej za długoletnie, znaczne, pełnowartościowe i humanitarne wsparcie Wileńskiej Szkoły Vilnios – otrzymywane co roku od 10 lat.

„BURSZTYNOWY MIECZYK” przyznawany przez wojewodę pomorskiego znanym i uznanym społecznikom województwa – grudzień 2005

ODZNAKA – „ZASŁUŻONY DLA LITWY” wręczana przez ministra edukacji Litwy za wieloletnią, stałą, wydajną pomoc sierocińcom litewskim – we wrześniu 2005

ORDER „ECCE HOMO  przyznawany przez kapitułę na Wawelu w Krakowie za bezinteresowną , wytrwałą pracę na rzecz potrzebujących. Order ten otrzymali m.i. Papież Jan Paweł II, panie Dymna i Ochojska, pan Owsiak i kilkadziesiąt osób znanych z pracy społecznej w kraju i za granicą – czerwiec 2005.

„NIESTRUDZENI” – wyróżnienie ogólnopolskie przyznawane przez krajowy wolontariat za stałą wieloletnią, pracę społecznna na rzecz potrzebujących – rok 2004.

A także bardzo wiele PODZIĘKOWAŃ – od osób prywatnych, wiele artykułów prasowych, a nade wszystko podziękowań od dzieci pochodzenia polskiego z sierocińców litewskich.

Stań się BOHATEREM! Przekaż swoją MOC.

Przekaż darowiznęPrzekaż 1% podatku